Norconsult har vært leverandør av planlegging og prosjektering fra oppstarten i 2011 og frem til i dag. Norconsult har prosjektert alle tekniske løsninger i 3D i det som er Norges mest moderne veitunnel. Fortsatt gjenstår oppfølging av vei- og utomhusanlegg.
Viktig tverrfaglig samarbeid
Stig André Knudsen har vært oppdragsleder for Norconsult og ledet arbeidet på en utmerket måte
– Dette er en stor og viktig dag. Det har vært et veldig godt samarbeid med prosjektledelsen i Statens vegvesen, ikke minst vil jeg trekke frem den kompetansebyggingen et slikt stort og tverrfaglig prosjekt bidrar til, sa Knudsen i forbindelse med åpningen av tunnelen.
En vesentlig del at planleggingen har vært gjennomført av ingeniører ved Norconsult Bodø med bidrag fra våre kontorer i Sandvika og Trondheim.
Det er spesielt at Norconsult ved Stig André Knudsen også var engasjert til å lage utredningen for oppgradering av RV 80 tilbake i 2004. I dette arbeidet lanserte Norconsult ideen om Bodøtunnelen for første gang.Utredningen var bestilt av Salten Regionsråd.
Forslaget om å bygge tunnel mellom Hundstadmoen og Bodøelv ble senere videreutviklet av Statens vegvesen ved Arild Hegreberg. Hegreberg overtok som prosjektleder for Bypakke Bodø SVV etter Odd Inge Bardal.